wildafricaJestli jste na žádném safari ještě nebyli, tak si možná kladete různé otázky. Na spoustu z nich Vám ve stručnosti odpoví tento článek.

 

 

 

Kdy je nejlepší čas se vydat na safari?

Na safari je možné jet v každém ročním období, protože velmi záleží na tom, co od návštěvy Afriky očekáváte. Někomu vyhovuje teplo a sucho a jiný by rád viděl zelenou Afriku uprostřed období dešťů. Nicméně pro většinu návštěvníků afrického safari, kteří do Afriky pojedou jednou za život a rádi by viděli co nejvíc zvířat, je nejvhodnějším obdobím období sucha. Každá oblast v Africe má své vlastní a jedinečné podnebí a je tak možné při cestování využít těchto vlastností při cestování v různých částech roku. Je třeba zvažovat podle vašich individuálních potřeb a přání. Nejlepší je promyslet si, co vlastně chci v Africe vidět nebo fotit a poradit se se zkušenějšími.

 

Může do Afriky rodina s dětmi?

Afrika nabízí možnosti cestování i pro rodiny s dětmi a dovolená v Africe tak může být velmi silným společným zážitkem. Některé z táborů a kempů neberou děti mladší dvanácti let a obecně děti do pěti let nejsou na safari povoleny (můžete být vyzváni k rezervování soukromého vozidla). Vše také závisí na vyspělosti dítěte. Zejména v otevřeném vozidle je nutné se chovat tiše, což každé dítě nevydrží. Při pěším safari je nutná poslušnost a dítě nemůže být někde honěno po buši nebo v okolí tábora, protože i tam se pohybují divoká zvířata.

 

Je Afrika bezpečná?

Safari destinace jsou obvykle daleko od lidských obydlí. Vaše bezpečnost má mimořádný význam. Když jste s vyškoleným průvodcem, měli byste být v bezpečí. Je nutné si ale uvědomit, že ani sebelépe trénovaný člověk nemá žádnou šanci proti zvířeti, pokud se zvíře rozhodne, že zaútočí. S touto možností je prostě nutné počítat. Stejně tak je nutné počítat s tím, že si můžete přivést nějakou chorobu nebo vás může poštípat různý hmyz, pavouci nebo štíři. Na druhou stranu je důležité říct, že šance na to, že se Vám v Africe něco stane, je mnohem menší, než šance, že Vás zítra při cestě do práce přejede auto. Ve většině parků je zakázáno vystupovat z vozidel. U zvířat se chovejte tiše, nedělejte rychlé pohyby a poslouchejte rad průvodce. Zvířata na cestě mají vždy přednost.

Jiná situace je ale v některých větších městech, kde je kriminalita opravdu vysoká.

 

Musím mít vízum?

Víza jsou do některých zemí nutná. Je vhodné, aby platnost pasu byla aspoň šest měsíců po opuštění Afriky. Je vhodné zkonzultovat tyto formality s námi. Užitečnéje pořídit si fotokopie všech důležitých dokumentů. Zejména je vhodné zkopírovat pasy, letenky, víza a kreditní karty a držet je odděleně od originálních dokumentů. V případě ztráty některého z originálních dokumentů při cestování, bude náhrada mnohem jednodušší.

 

Co o očkování a malárie?

V některých zemích jsou určité druhy očkování povinné. Jedná se zejména o očkování proti žluté zimnici, bez kterého do některých států nebudete vpuštěni.

Problémem Afriky je zejména malárie. Více info na odkazech v AJ zde:

{rokbox title=|http://www.malaria.org.za/Malaria_Risk/General_Information/general_information.html| size=|fullscreen|} http://www.malaria.org.za/Malaria_Risk/General_Information/general_information.html{/rokbox}

{rokbox title=|http://goafrica.about.com/od/healthandsafety/ht/malaria.htm| size=|fullscreen|}http://goafrica.about.com/od/healthandsafety/ht/malaria.htm{/rokbox}

{rokbox title=|http://www.cdc.gov/malaria| size=|fullscreen|}http://www.cdc.gov/malaria{/rokbox}

Doporučujeme vám poradit se svým praktickým lékařem nebo s námi se všemi otázkami, které se týkají malárie, léků a očkování nejméně měsíc před cestou.

 

Jaký typ oblečení mám sbalit na svoje safari?

Doporučujeme vhodné oblečení nejlépe přírodních barev (khaki, béžová, safari barvy,...). Nedoporučujeme brát pestrobarevné oblečení (některé barvy lákají hmyz). Nedoporučujeme nosit maskování nebo oblečení vojenského stylu (v některých oblastech to může být nebezpěčné).

Zde je seznam doporučení:

 • kvalitní sluneční brýle s dobrou ochranou proti UV záření - nejlépe polarizované
 • klobouk, kšiltovka
 • bavlněné tričko s krátkým i dlouhým rukávem, košile
 • šortky, plavky
 • dlouhé kalhoty
 • spodní prádlo a ponožky
 • vycházkové boty (botasky jsou v pořádku), žabky nebo podobné boty
 • svetr, bunda (fleece je dobrý) - doporučeno pro chladná rána
 • plášťenka, pokud jste na cestách v období dešťů
 • fotoaparát, kamera, dalekohled
 • dobrá baterka nebo čelovka
 • antimalarické tablety
 • základní lékárnička (aspirin, náplast, antiseptický krém, antihistaminika, rehydratační sáčky, Imodium)
 • krém proti slunečnímu záření, balzám na rty, hydratační krém
 • repelenty proti hmyzu
 • osobní toaletní potřeby, kapesníky a vlhčené ubrousky (třeba i malé množství pracího prášku), mýdlo
 • ručník (nepovinné, pokud jsou ručníky poskytovány)
 • pokud nosíte kontaktní čočky, doporučujeme vzít brýle pro případ podráždění očí z prachu
 • malý batoh nebo tašku kolem pasu pro použití na procházkách a safari
 • cestovní adaptér + redukce, abyste si mohli dobít elektroniku, pokud bude přístup k el. síti

 

Kolik zavazadel si mohu vzít?

Nejlepší je kontaktovat nás nebo leteckou společnost.

 

Musím mít cestovní pojištění?

Je vhodné před cestou uzavřít pojištění.

 

Jaký typ jídla se podává na safari?

Kvalita jídla podávaná na safari je vynikající a většina návštěvníků je velmi spokojena s kvalitou i kvantitou. Některé tábory poskytují stejnou kvalitu potravin, jako byste byli v pětihvězdičkovém hotelu ve městě. Na našich safari je nutné vše dohodnout předem, protože speciální požadavky na stravování můžou mít vliv například na cenu safari.

 

Je v Africe bezpečné pití vody?

Voda z vodovodu je pitná například v Botswaně, Namibii, Jihoafrické republice a Zimbabwe, ale lepší je využít balenou vodu. V žádném případě nepijte vodu z neznámých zdrojů nebo vodu z potoků, řek nebo jiných i přírodních zdrojů.

 

Jsou zvířata nebezpečná?

Divoká zvířata jsou samozřejmě nepředvídatelná a jejich chování není nikdy zaručeno. Nicméně většina z nich se bojí člověka i jeho pachu a spíš utečou, než by zaútočila. Nevyprovokované útoky na člověka jsou proto velmi vzácné. Nikdy byste neměli vycházet ven sami, a to zejména v noci - vždy to konzultujte se svým průvodcem. U zvířat se chovejte vždy tiše a klidně. Poslouchejte rady průvodců.

 

Jaké je pokrytí mobilních sítí v Africe?

Pokrytí není zaručeno, a to zejména v odlehlých oblastech. V parcích a rezervacích je signál většinou pouze v okolí hlavní brány. V oblastech, kde se budeme většinou pohybovat my, signál není. V některých státech Afriky, je pokrytí ve větších městech celkem slušné. Mobilní sítě jsou ale často přetíženy. Pokud musíte mít mobilní telefon s sebou, mějte prosím úctu k jiným hostům. Ve většině hotelů, kempů a chat, jsou mobilní telefony na veřejných prostranstvích zakázány. Mohou být použity v soukromí svého pokoje nebo stanu, ale jen pro přečtení zpráv nebo volání. Telefony by měly být vypnuty. Pokud bez mobilu nemůžete vydržet, zůstaňte doma.

 

Je spropitné povinné?

Přestože bakšiš na safari, chatách a v táborech je vždy vítán, není to povinné a měli byste se řídit podle svého uvážení. Často je nejlepší říct řidiči, průvodci nebo manažerovi, kteří pak budou Vaše dary rozdělovat mezi zaměstnance. Jako hrubý odhad můžete počítat s US $ 5 až $ 10 denně na každém táboře. Spropitné v restauracích je zpravidla 10%.

 

Kolik peněz si mám vzít s sebou na safari? Mohu použít kreditní kartu a jakou měnu mám použít?

Budete potřebovat jen velmi málo peněz. Většinu zaplatíte v ceně safari. Budete muset obvykle platit za obědy a večeře, když jste ubytováni v hotelech ve městech. Bankomaty se nacházejí ve městech a obcích, ale nedoporučujeme se na to spoléhat. U bankomatů je nutné se chovat opatrně. Všechny hlavní měny a cestovní šeky je možné směnit za místní měnu na letištích a v bankách. Nikde peníze neukazujte a vždy si je dobře uschovejte. Nejlépe rozdělené na několika místech.

 

Je v kempech a táborech elektřina?

Vzdálené tábory a chaty nemají přístup k elektřině a jsou závislé na generátorech a solární energii. Generátory obvykle běží ráno a odpoledne, když jsou hosté na safari. To zaručuje minimální rušení návštěvníků. K dispozici je dostatečný výkon pro nabíjení baterií pro fotoaparáty a videokamery (doporučujeme brát náhradní baterii, redukce a měniče napětí). Ve většině oblastí, kde se budeme pohybovat, nebudete moci používat elektrické přístroje.