Gazela ThomsonovaJedním z největších a nejsilnějších zážitků, který si můžete z afrického safari odnést, je pozorování přirozeného života zvířat. Jestli Vás tato aktivita zajímá, jste na správném místě.

 

Jak už jste si asi všimli, tak nejste na klasickém webu, který se věnuje dovolené v Africe nebo africkému safari. Tento web je zaměřen na lidi, kteří se nespokojí s běžnou nabídkou cestovních kanceláří nebo safari společností a požadují něco speciálního nebo neobvyklého. Právě proto jsou po člověku, který se rozhoduje a zvažuje, jestli se na podobné dobrodružství vydat, vyžadovány specifické vlastnosti. Takže ještě než se rozhodnete, že byste na podobnou cestu odjeli, je vhodné si zodpovědně odpovědět na několik otázek včetně vhodného typu safari z naší nabídky.

Jsem vhodný typ?

Aby člověk mohl pozorovat zvířata v Africe, musí mít několik vlastností. Pozorování zvířat je totiž vhodné pouze pro lidi, kteří mají velkou trpělivost a také se o zvířata musí zajímat, protože někdy se člověk nepohne z místa celý den anebo i několik dní v řadě. Jestli si představujete, že se ráno v 5h vzbudíte, zajedete někam k napajedlu a po pár hodinách se vrátíte do kempu na jídlo, jak bývá často zvykem, tak dál ani nečtěte a vyberte si jiný typ safari nebo přímo konkurenci v podobě některé cestovní kanceláře.

To stejné platí, pokud je pro Vás nemožné vzdát se vymožeností lidské civilizace jako jsou mobilní telefony, TV, elektřina, koupání, postel, teplé jídlo, atd.

Jaký typ safari si vybrat?

Jestli jste dočetli až sem, pravděpodobně máte o pozorování zvířat zájem. Povíme si tedy něco o tom, jak se rozhodnout pro akci vhodnou právě pro Vás. V zásadě se nabídka dělí na dva typy safari. První je pro lidi co rádi pozorují zvířata, občas něco vyfotí a na pár dní se umí uskrovnit a "přežít" bez požitků civilizace, které jsem zmiňoval výš. Na této akci je pravděpodobné, že potkáme vetší množství zvířat, protože se většinou budeme pohybovat v běžnějších lokalitách.

Druhý typ je pro lidi, kteří jsou blázni do zvířat, nevadí jim odloučit se od civilizace na několik dnů až týdnů. V této variantě je vhodné si uvědomit, že se budeme pohybovat po místech, kde se turisté běžně nevyskytují, kde nefungují mobilní telefony, kde není postel, voda na koupání a umývání, elektřina atd. a jen v některých případech se na krátkou dobu vrátíme do kempu. Vše záleží na dohodě kolektivu a na podmínkách dohodnutých předem, protože není možné, aby si jeden člen výpravy v polovině akce vzpomněl třeba na to, že je sobota a že se každou sobotu koupe:), a tím tak ostatním pokazil celý výlet.

Jinak je samozřejmě možné se vykoupat mezi hrochy a krokodýly bez toho, aby se někam odjížděloWink. Vzhledem k tomu, že na tomto typu safari se budeme pohybovat v oblastech, kde předem nebudeme vědět kde kolik zvířat potkáme, je možné, že jich uvidíme míň. Je nutné počítat s tím, že zvířata se v těchto oblastech pohybují na větší vzdálenosti. Může se ale také stát, že narazíme na něco nečekané a člověka může těšit, že většinu zvířat která najdeme, budeme pozorovat zcela sami. Samozřejmě je pak možné po dohodě kolektivu odjet do oblastí s vyšším počtem zvířat, kde je ale také nutné myslet na to, že potkáme vyšší počet turistů.

Jste individualista nebo introvert a potřebujete být na safari sami nebo máte neobvyklé požadavky na cestu, fotografování atd.? Pak by vás mohlo zajímat safari na míru nebo některá z expedic.

Zbývá několik otázek, které by si měl každý zájemce o safari nebo pozorování zvířat promyslet:

  • jaké druhy zvířat chci vidět, případně jaké druhy chci fotit?
  • na jak dlouho chci odjet?
  • kolik můžu utratit peněz?
  • kde a jak chci bydlet?
  • chci cestovat sám nebo s malou skupinkou lidí?

Můžu při pozorování fotit?

Jestli fotíte, můžete se také zúčastnit akce, která není primárně zaměřená na fotografování, protože pokud budete mezi skupinou lidí, kteří zvířata pozorují, můžete u toho samozřejmě fotit. Mnohem důležitější je zvážit, do které skupiny lidí patřím. Pokud někdo vyloženě vyžaduje nějaké speciální požadavky na fotografování určitých druhů zvířat, je lepší si vybrat foto safari 2 nebo mě kontaktovat s konkrétním požadavkem. Kdo má velmi specifické požadavky ať už na fotografování nebo pozorování určitého druhu zvířete, kontaktujte mě také nebo se podívejte na nabídku safari expedicí v Africe.

V Africe je dnes už skoro nemožné najít místa mimo parky a rezervace, kde najdete zvířata a už vůbec nemůžete doufat, že pokud náhodou takové místo najdete, že se zvířata budou chovat přirozeně. Na druhou stranu v dnešní době také velmi těžko budete hledat místa v parcích, kde budete mít na pozorování zvířat klid a nebudete muset sdílet zvířata se spoustou dalších turistů. Zvířata se ve většině parků nechovají přirozeně. Ve velké většině parků a rezervací jsou na lidi zvyklá. V parcích a oblastech, kde na lidi zvyklá nejsou, je zase opačný problém. Zvířata se lidí z různých důvodů bojí a je pak jen na člověku, která varianta je mu bližší.