gepard cheetahChcete fotografovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí bez spousty turistů, kteří Vám stojí v lepším případě za zády a v tom horším v záběru? Chcete se vyvarovat toho, že se do Afriky dostanete s někým, kdo Vás na místo přiveze v naprosto nevhodném ročním období pro fotografování zvířat a o afrických zvířatech v podstatě nic neví, protože Afriku a focení bere pouze jako business?

 

 

Nechcete ztrácet čas s někým, kdo se o africká zvířata zajímá pouze povrchně, stejně tak jako o ta ostatní a v lepším případě pozná šakala od hyeny? Pak si udělejte pár minut a přečtěte si nabídku foto safari, které si na nic nehraje a ve kterém se může realizovat každý milovník fotografování a africké přírody.

 

Klasické africké safari

Našeho safari se může zúčastnit každý, kdo má rád africkou přírodu a zvířata. Na své si přijdou i fotografové nebo nadšenci, kteří hledají adrenalin nebo jen útěk z civilizace na expedicích. Safari nejsou pouze fotografická. Nabízíme safari pro fotografy, milovníky přírody, pro pozorovatele zvířat nebo i kombinace z uvedených možností. Lidé, kteří na safari v Africe mají odlišné zájmy nebo hledají různé aktivity, spolu necestují.

Nefotíte a chcete jen pozorovat zvířata? Není problém se po dohodě přidat ke skupině, která fotí nebo je možné individuálně dohodnout pozorování konkrétních druhů zvířat.

 

Druhy foto safari

V nabídce jsou 2 druhy foto safari, která jsou naprosto odlišná, a podle zájmu většiny účastníků se rozhodneme pro jednu z variant, ale také najdete například safari pro lidi, kteří by rádi pozorovali přirozené chování zvířat v Africe. Akce se může zúčastnit i člověk, který nemá profesionální fotovýbavu, stejně tak člověk, který se jen zajímá o divokou africkou faunu a nemá potřebu fotografovat. Nejdůležitější je chuť poznat africkou divočinu v její, co možná nejpůvodnější podobě, která se ještě v Africe dá najít. Využijte šance co nejdříve, protože Afrika a její zvířata mizí doslova před očima.

Tzv. "Light" verze (safari 1), je odlehčeným foto safari, ve kterém budeme v divočině, ale v relativním dosahu elektřiny a zásob potravin. Auta můžou řídit řidiči vybavení vysílačkami a nebudeme se tak muset starat o to, jestli právě někdo z nás píchl kolo. I v naší Light verzi se ovšem připravte na to, že to, co ostatní nabízí jako „Wild" u nás ve většině případů překonáme ve verzi Light.

Opravdové Wild Africa foto safari (safari2) nabízíme jako druhou alternativu pro otrlejší jedince. Dostaneme se do míst, která jsou velice málo navštěvována a přitom se nemusí jednat o soukromé rezervace nebo oblasti, kde si za vysoké sumy peněz předplatíte co chcete.. Jedná se o oblasti, kde místo turistů pravděpodobně spíš potkáme pytláky. Každý z účastníků musí být připraven na to, že s sebou kromě fotovýbavy musí mít i menší dávku odvahy. Musí být připraven na to, že se na několik dnů až týden obejde bez veškerých vymožeností civilizace, jako jsou mobily, internet, televize, atd. Musí vzít na vědomí, že možnosti stravování a osobní hygieny jsou v tomto prostředí značně omezené. Jednou z nejdůležitějších věcí je nutnost uvědomit si, že budeme na „návštěvě" u divokých zvířat, která jsou doma. To my jsme u nich hosté. Ve většině případů budeme v celé oblasti sami a společnost nám budou tvořit pouze zvířata.

Odměnou je neopakovatelný pocit, který se dá zažít jen v divočině a my budeme mít šanci ho zachytit na fotografie. Budeme mít možnost vidět a zvěčnit opravdový život divokého zvířete ještě předtím, než ho lidstvo stihne zničit. Uvidíme život takový jaký je, bez zásahů rangerů nebo jiných osob. Pokud člověku jde pouze o technickou kvalitu fotografie, je nutné si uvědomit, že více kvalitních fotografií uděláte v soukromé rezervaci, kde se dá například lvům připravit kořist přímo před nos a navíc ještě na předpřipravené místo zbavené rušivých předmětů. Nebo si rangeři mezi sebou vysílačkami můžou předat zprávu, kde právě jaké zvíře je a pomohou Vám tak získat snadnější fotku. Připraví Vás to ovšem o pocit, že fotíte něco výjimečné, co jste sami objevili. Je jen na vás, pro jaký druh safari a zážitku se rozhodnete.

Jestli ale chcete vidět a vyfotografovat skutečný život afrických zvířat, jste pravým kandidátem na jedno z našich foto safari.

Veškeré níže uvedené detaily uvedené v Safari 1 jsou platné pro obě verze foto safari. Rozdíl mezi verzí 1 a 2 je popsán v části safari 2. Safari i fotosafari jsou vhodná pro zkušené i méně zkušené fotografy. Mnohem důležitější je láska ke zvířatům a chuť poznat a zkusit něco nového, než kvalita fotovybavení nebo stupeň fotografova umění.

 

Zbývá několik otázek, které by si měl každý zájemce o safari, fotosafari nebo pozorování zvířat promyslet:

 • jaké druhy zvířat chci vidět, případně jaké druhy chci fotit?
 • na jak dlouho chci odjet?
 • kolik můžu utratit peněz?
 • kde a jak chci bydlet?
 • musím mít denně teplé jídlo a koupel?
 • chci cestovat sám nebo s malou skupinkou lidí?

 

Co můžeme zaručit:

 • neopakovatelný pocit z opravdové divočiny a samoty z míst, kde naši jediní společníci budou pouze lvi, sloni, hyeny nebo jiná zvířata spolu s několika málo zbloudilými rangery nebo turisty
 • fotografování a pozorování zvířat na místech, která jsou příliš vzdálená pro běžnou turistiku
 • individuální přístup, možná domluva na místě podle situace co kdo bude chtít fotit
 • na některých místech pěší a noční safari

Safari 2

 • neopakovatelný pocit z opravdové divočiny a samoty z míst, kde naši jediní společníci budou pouze lvi, sloni, hyeny nebo jiná zvířata
 • úplné odloučení od civilizace

Co nemůžeme zaručit:

 • při našich cestách není možné zaručit kdy, kde, v jakém počtu a jaké druhy zvířat potkáme (narážím zejména na safari konkurence, kde si rangeři vyměňují poznatky o tom, kde se právě nachází nějaké zvíře). Chcete vyfotit za každou cenu například medojeda? Pak se obraťte na konkurenci, která Vás přiveze do soukromé rezervace.
 • kvalitu Vašich fotografií

Co u nás určitě nenajdete:

Safari 1

 • žádný klasický workshop, jak je honosně nazýváno fotografování v horším případě ochočených zvířat, která jsou do zblbnutí nucena předvádět se před hordou cvakajících fotografů. Pokud stojíte o podobnou komedii, musíte ke konkurenci.
 • předem připravená, naaranžovaná místa nebo dokonce zvířata. V žádném případě není možné jakkoli upravovat nebo pozměňovat okolí fotografovaného objektu nebo sám objekt. Je nutné pamatovat na to, že zvířata mají přednost, takže pokud jste někdo zvyklí z nějakých safari nebo workshopů si nějak zvlášť upravovat a připravovat místo k fotografování, nebo budete používat blesk k focení mláďat třeba na hnízdech anebo budete pronásledovat zvířata v autě, bude vám to znemožněno, případně budete ze safari vyhoštěni. Tohle si dělejte u konkurence.
 • po dohodě možné fotografování na soukromých farmách nebo v soukromých rezervacích, o kterých se často mylně rozšiřuje, že je to pravá divočina. Přitom to s ní ve většině případů nemá skoro nic společného, a přesto zde vzniká nejvíc fotografií i světoznámých autorů.

Safari 2

 • žádné fotografování na soukromých farmách nebo v soukromých rezervacích, o kterých se často mylně rozšiřuje, že je to pravá divočina. Přitom to s ní nemá skoro nic společného, a přesto zde vzniká nejvíc fotografií i světoznámých autorů.
 • auta s řidiči vybavená vysílačkami. Tyto technické prostředky snižují hodnotu zážitku a tak se bez nich zcela jistě obejdeme, stejně tak jako bez řidičů. Každý z účastníků si pak může na vlastní kůži vyzkoušet jízdu africkou savanou nebo buší.
 • účastnící foto safari musí vzít na vědomí, že v drtivé většině míst, na kterých se budeme pohybovat, nefungují mobilní telefony a není dostupná elektřina. Je nutné mít větší zásobu baterií do přístrojů nebo solární nabíječky. Samozřejmě je možné nabíjet z baterie automobilu.

V čem budeme jezdit?

Auta s pohonem 4x4 jsou bezpodmínečně nutná při obou variantách foto safari.

Safari 1

V případě Safari 1 budou auta nezastřešená (v závislosti na lokalitě). Počet osob v automobilu bude omezen tak, aby každý z účastníků měl dostatek prostoru k fotografování.

Safari 2

Ve variantě Safari 2 budou auta nezastřešená (v závislosti na lokalitě) a v případě, že budeme cestovat do vzdálenějších oblastí, se bude jednat o celozastřešené terénní automobily s náhonem 4x4. Počet osob v automobilu bude omezen tak, aby každý z účastníků měl dostatek prostoru k fotografování.

Safari tipy aneb co je dobré vědět nebo mít s sebou:

 • je důležité si předem rozmyslet, co byste vlastně chtěli vidět a fotit, pokud máte nějaké konkrétní požadavky, neváhejte mě kontaktovat
 • oblečení nejlépe přírodních barev - neberte s sebou oblečení s maskováním nebo vojenským vzorem, je nutné i teplejší oblečení jako svetr, mikina atd.
 • očkování je někde povinné, antimalarika jsou doporučená, pro podrobnosti mě kontaktujte nebo se poraďte s Vaším lékařem
 • je dobré mít s sebou minimální finanční hotovost
 • krémy proti slunci, repelenty
 • dalekohled, pokud chcete zachytit něco pro vzpomínky - kamera, fotoaparát, beanbag
 • nůž, baterka (čelovka)
 • vhodná obuv

Více informací a safari tipů najdete zde.

Fotografické vybavení

Detaily a vhodnou výbavu je před cestou nejlepší prokonzultovat se mnou. Nejsou nutné žádné extrémní objektivy. Je nezbytné s sebou mít dostatek záložních baterií a záznamového materiálu, v dnešní době nejčastěji paměťových karet. Nezapomeňte na cestovní adaptér (nejlépe univerzální), abyste mohli vůbec elektroniku zapojit do zásuvky. Stativ není nutný, stejně tak jako blesk. V Africe s bleskem téměř nikdo nefotí a tak se blesk využije pouze sporadicky. Světla je téměř vždy dostatek a na nočním safari se svítí silnými reflektory. Jsem odpůrce blesků, různých beamerů a jiných udělátek, protože často ruší zvířata a spolehlivě zničí krásné africké světlo.

Víza + letenky

Zařídíme veškeré doklady a formality. Víza i letenky je nutné obstarat po dohodě předem.